פריצות דיסק

מהי פריצת דיסק בגב

מהו הדיסק?
דיסק הוא מבנה אנטומי הממוקם בין כל שתי חוליות לאורך עמוד השידרה, ומתפקד כאחד המרכיבים המאפשרים את תנועת עמוד השידרה. לדיסק מבנה העשוי רקמת חיבור הארוגה באופן מיוחד (שתי וערב, כעשרים שכבות שונות), הכולל שני מרכיבים עיקריים: חיצוני וקשיח – פנימי ורך.
כך ניתן לדמות את מבנה הדיסק לצמיג רכב.
פריצות הדיסק מתרחשות לאחור, באיזור החלש יותר שלו, וגורמות ללחץ על שק העצבים או על שורשי עצבים.

מהי פריצת דיסק?

ישנן דרגות שונות של פריצת דיסק: הדרגה הקלה היא שהצמיג הקשיח בולט כלפי העצבים. הדרגה הקשה יותר מתרחשת כאשר חלק פנימי מהדיסק, מהחלק הרך, פורץ לכוון התעלה.
רוב פריצות הדיסק הן מותניות וחלקן צוואריות (פריצת דיסק מותנית היא השכיחה ביותר).
פריצות דיסק בעמוד השידרה הגבי נדירות. זאת נוכח העטיפה של כלוב בית החזה המאפשרת תנועה מינימלית בלבד.
פריצת הדיסק השכיחה ביותר ממוקמת בין הגבהים L4-L5.

איך אפשר למנוע פריצת דיסק?
מומלץ שלא להרים דברים כבדים.


האם זה גנטי?
פריצת דיסק אינה מופיעה על רקע גנטי.


הגיל השכיח
גיל מרבית המטופלים נע בין 30-50, מרביתם גברים.


איך מאבחנים פריצת דיסק?
האבחון מתבצע על סמך תלונות המטופל (כאבים בגב, ברגל, ביד) לצד בדיקות דימות (CT , MRI).
צילום רנטגן רגיל לא מאפשר לאבחן פריצת דיסק.
לכל עצב בגוף יש איזור שהוא אחראי לו מבחינה מוטורית (הפעלת שרירים) וסנסורית (תחושה). חלק מהעצבים משתתפים גם בפעולות הרפלקסים.
לפי תלונות החולה והבדיקה הגופנית שלו, ניתן למקם את גובה פריצת הדיסק. בדיקת ההדמייה באה לאושש את האבחנה הקלינית, והיא אינה עומדת בפני עצמה.
כאשר הפריצה היא לכיוון צד מסוים (ימין/שמאל) הפציינט יתלונן על כאבים או ירידה בתחושה, לפי פיזור האופייני לשורש עליו הדיסק לוחץ.


איך מטפלים בפריצת דיסק?
טרם טיפול פולשני יש להמתין כ 6-8 שבועות, זהו זמן המתנה במהלכו, אצל מרבית האנשים (כ-95% מהמקרים), הבעיה חולפת באופן ספונטני.


מתי מנתחים?
כאשר קיים כאב אשר לא מגיב לטיפול שמרני (הזרקות, תרופות וכדומה) והמטופל אינו יכול לשאת יותר את הכאב, או כאשר ישנה נוירולוגיה פרוגרסיבית, נוירולוגיה משמעותית, לרוב מוטורית.
כך למשל במקרים של "תסמונת זנב הסוס" Cauda Equina Syndrome המחייבים ניתוח מיידי.
"תסמונת זנב הסוס", Cauda Equina Syndrome, היא תסמונת הנגרמת מפריצת דיסק מותני גדולה (L4-5 או L5-S1) הגורמת לחסימה של רוב התעלה. התסמונת כוללת חולשה של שתי הגפיים התחתונות, חוסר תחושה בצורת אוכף בינות לירכיים, וייתכן גם איבוד שליטה על הסוגרים.
ניתוח פריצת דיסק נעשה תוך הרדמה מלאה ומורכב משני חלקים: למיניקטומיה Laminectomy ו-דיסקקטומיה Discectomy.
הניתוח כולל קיבוע במקרים מסוימים.


מתי מקבעים?
• אם מדובר בפריצה חוזרת, משלבים קיבוע באמצעות ברגים כדי למנוע הישנות נוספת.
• אם קיימת עדות לאי יציבות (דיסק ענק למשל), בעיקר אצל צעירים.


מהירות החלמה משוערת
כחודש. חשוב לא להרים משא לאחר הטיפול ולחזור לפעילות בהדרגה.


סיבוכים
מחקר עדכני גורס כי חזרה של פריצת הדיסק באותו גובה בתוך כ6.5 שנים מתרחשת ב-7%-10% מהמקרים. מעבר לכך קיימים סיכוני הניתוח האופייניים לכל ניתוח באשר הוא; זיהומים, פגיעה בעצב/שורש וכדומה.


אחוזי הצלחה
90%-95% אפשר לשוב לפעילות יומיומית וגם לפעילות ספורטיבית.


פריצת דיסק מותנית

מיקום שכיח
פריצות הדיסק השכיחות ביותר ממוקמות באיזורים L4,L5,S1 (L=LUMBAR).
פריצת דיסק מתרחשת באיזור בו קיימת תנועה (תפקיד הדיסק הוא לאפשר תנועה). עיקר התנועה והעומס של עמוד השידרה המותני מתקיימים באיזור L4,L5 ולכן שם מתרחשות מרבית הפגיעות.


סממנים של פריצת דיסק וטיפול בפריצת דיסק
בעת פריצת דיסק כל תנועה כמעט כואבת. לפעמים הכאב מודגש יותר בתנוחות מסוימות כמו ישיבה. מדוע? בין כל שתי חוליות קיים מעין חלון ממנו יוצא העצב. כאשר יושבים או מרימים רגל, מצרים עוד יותר את הלחץ הנוצר ממילא על העצב – והכאב גובר.
במקרה של פריצת דיסק נהוג להמתין בין 6-8 שבועות בהם מנסים טיפול שמרני (תרופות, זריקות וכדומה). אם הטיפול נכשל שוקלים לנתח.
כאשר קיים מצב בו פריצת הדיסק מביאה לחולשה בגפיים ו/או חוסר שליטה על סוגרים (בריחת שתן ו/או צואה) – אין מנוס מניתוח מיידי.
מדובר במצב די נדיר המהווה 1% מסך פריצות הדיסק ומכונה "תסמונת זנב הסוס".


מה עושים בניתוח פריצת דיסק?
מדובר בניתוח בהרדמה מלאה. הניתוח הקלאסי, כאשר מדובר בפריצת דיסק ראשונה, נקרא דיסקקטומיה – כריתת דיסק. זאת בכדי להוריד את הלחץ שגורם אותו דיסק.
הניתוח מתבצע בגישה אחורית (כלומר המטופל שכוב על בטנו) באמצעות חתך קטן ביותר. על ידי ביצוע למיניקטומיה, כלומר חיתוך מקטע קטן של עצם (הלמינה) בכדי להגיע לחוט השידרה ולהסיטו על מנת להגיע לדיסק עצמו.
בניתוח מוציאים רק חלק קטן מאד מהדיסק.
ניתוח חוזר יבוצע תוך קיבוע החוליות מעל ומתחת לדיסק הפרוץ, בכדי למנוע חזרה של פריצת דיסק.


הצלחת ניתוח פריצת דיסק
אחוזי הצלחתו של הניתוח גבוהים מאד, אך תיתכן חזרה, כלומר פריצת דיסק חוזרת באותו גובה. הסיכוי לחזרה של פריצת דיסק עומד על 7%-10%.


פריצת דיסק צווארית

מיקום
עמוד השידרה הצווארי המשכי לגולגולת . הוא מונה 7 חוליות (C1-C7) (C= CERVICAL). בין כל שתי חוליות (להוציא את הראשונה והשנייה) ישנו דיסק.
חוט השידרה (הקורד - CORD) מתחיל באיזור עמוד השידרה הצווארי ומסתיים בגובה של חולייה מותנית L1-2. מתחת לגובה זה חוט השידרה נקרא השק הטקאלי.
אם נוצר לחץ על הקורד הדבר עשוי להשפיע על הגוף כולו (לפגוע בהליכה למשל). חוט השידרה אינו יכול לסבול לחץ, כיוון שמימדי התעלה, דרכה עוברים העצבים, קטנים מאד. לפיכך לחץ, ולו הקטן ביותר, הופך מייד להיות סימפטומטי.
אלמנט זה בדרך כלל לא קיים בפריצות דיסק מותניות, כיוון שמימדי התעלה גדולים בהרבה.
רוב פריצות הדיסק הצואריות ממוקמות בגבהים C5,C6,C7.


מה גורם לפריצת דיסק צווארית?
קיימות מספר סיבות, בהן הרמת משאות כבדים אל מעבר לגובה הכתפיים, תנועה פתאומית, חבלה. נדיר מאד שתאונת דרכים במנגנון "צליפת שוט" (רכב פוגע מאחור) תגרום לפריצה.
סימנים לזיהוי פריצת דיסק צווארית
כאבי צוואר, נימול בידיים.
כאשר הדיסק לוחץ על שורש, התלונות תהיינה רדיקולריות, כלומר כאב לאורך חלק מהיד, נימול באצבעות מסוימות, ירידה בתגובת הרפלקסים המתאימים לגובה פריצת הדיסק וכיו"ב. סממנים אלו נובעים מלחץ על השורש האחראי על איזור מסוים מבחינה מוטורית ותחושתית.
כאשר הלחץ יהיה מרכזי על הקורד, תתקבל תלונה מיאלופטית, הכוללת שינוי בצורת ההליכה, אי יכולת רכיסת כפתורים, שינוי בכתב היד ועוד.


טיפול בפריצת דיסק צווארית
הטיפול נע ממתן תרופות נוגדות דלקת ועד ניתוח.
תלונות רדיקולריות לא יחייבו ניתוח דחוף. במקרים כאלה ינוסו קודם טיפולים שונים כולל מעקב.
תלונות מיאלופטיות יחייבו טיפול כירורגי, דהיינו ניתוח, זאת כדי למנוע הידרדרות מתמדת, היכולה להוביל אפילו לשיתוק ארבע גפיים.
ניתוח פריצת הדיסק מבוצע תוך הרדמה מלאה. הניתוח הקלאסי יתקיים בגישה קדמית, מאיזור הצוואר. הקנה והושט יוזזו כדי לאפשר כניסה לעמוד השידרה. במקרה זה מורידים את כל הדיסק, מנקים ומפחיתים את הלחץ על חוט השידרה. במקום הדיסק שהוצא שמים תחליף עשוי טיטניום או עצם, ואז מקבעים את שתי החוליות בינות לדיסק.
קיימת גם אופציה של טיפול בשיטה חדשה יותר – הדיסק המלאכותי.
השתלת דיסק מלאכותי מאפשרת שמירה על התנועה. שיטה זו מתאימה יותר לאנשים צעירים הסובלים מפריצת דיסק בגובה אחד.


השיקום וההחלמה
מהירים מאלו המותניים, ואחוזי ההצלחה גבוהים מאד (90-95%).

anova בניית אתרים | design by: SAGiT & IMBA