עמוד השדרה

היצרות תעלת השדרה - Spinal Stenosis

קבע תור לרופא

מה זה והאם זה גנטי?
העצבים עוברים דרך תעלה גרמית מעמוד השדרה הצווארי ועד לקצהו, באזור המותני. בכל אזור של עמוד השדרה לתעלה מימדים שונים. מרבית מצבי הניוון של עמוד השדרה, כלומר ההיצרויות, מתרחשות בעמוד השידרה המותני.
ירידה במימדי הרוחב הנורמלי של תעלת השידרה המותנית תביא ללחץ על שק העצבים, ובשלב מאוחר יותר יתפתחו סימפטומים האופייניים לתמונה הקלינית של היצרות תעלת השדרה.

 

קיימים שני סוגים של היצרות תעלת עמוד השדרה – נרכש ומולד.
היצרות נרכשת ותלויית גיל היא הראשונה והשכיחה. היצרות זו מופיעה בעשור החמישי ואילך של המבוגר. זוהי תולדה של רצף שינויים ניווניים (דגנרטיביים) המערבים את הדיסק, המפרקים בין החוליות והפלוום (ליגמנט צהוב העוטף את התעלה לכל אורכה והופך להיות עבה עם הגיל). רצף השינויים הניווניים יביא בסופו להיצרות תעלה בעלת ביטוי קליני.
צורה שנייה של היצרות  היא מולדת (קונגניטלית). כלומר אדם הנולד עם מימדי תעלה קטנים משמעותית מהממוצע. במקרה זה, גיל הופעת הסימפטומים מוקדם יותר.

 

אצל מי שכיח?
מרבית המטופלים נמצאים בשנות ה60 וה-70 לחייהם.

 

איך מאבחנים?
האבחון מתבצע על סמך ביטויים קליניים של תלונות המטופל.
המטופל יתלונן על הירדמות גפיים (נימול ברגליים ובידיים), מרחק ההליכה שלו יילך וייקטן, והוא ידווח על צורך לשבת ולנוח כעבור מרחק של כ 50-100 לפני שיהיה מסוגל שוב להמשיך בהליכה (קלאודיקציה ספינלית).
תלונות שכיחות נוספות הן כאבי גב ורגליים, וחולשת שרירי הגפיים.

 

מה הטיפול בהיצרות תעלת השדרה?
קיים טיפול שמרני (לא ניתוחי) וטיפול ניתוחי.
הטיפול השמרני כולל מתן נוגדי דלקת (כיוון שישנו גם מרכיב דלקתי בתהליך), פיזיותרפיה (שספק אם תורמת) והזרקות אפידורליות.
טיפול באמצעות ניתוח עדיף, מכיוון שמדובר בבעייה אנטומית שרק פתיחה של התעלה (דקומפרסיה) תביא לשינוי המיוחל.
היקף הניתוח נקבע בהתחשב במספר קריטריונים: מצב המטופל וגילו, מספר הגבהים בהם ישנה היצרות והאם מלווה אותה אי יציבות מכנית בין החוליות.
הניתוח הקלאסי לשחרור הלחץ סביב תעלת השידרה המותנית כולל את כריתת קשת החולייה (למינקטומיה). פעולה זו, תוך הסרת הפלוום (הליגמנט המגן על חוט השידרה מאחור), משחררת את הלחץ מעל לשק העצבים ומביאה לשינוי בסימפטומים מהם סבל המטופל.
הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה .

 

מהירות החלמה משוערת:
מרבית המטופלים ידווחו על הקלה מיידית בכאבים.

 

סיבוכים:
הרדמה, פגיעה עיצבית, זיהום.

anova בניית אתרים | design by: SAGiT & IMBA